Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konstkonsulter
Referensnummer: KTN-2019-0277
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala kommun växer både rörande stad- och landsbygdsutvecklingen vilket innebär nya investeringar i offentlig konst. Behovet finns nu att upphandla konstkonsulter. Konstkonsulterna ska utgå från avdelningen för offentligkonst på kulturförvaltningen och avdelningen ska kunna avropa tjänster såsom projektledning, skrivning av styrdokument såsom konstprogram samt urvalsarbeten och inköp av löskonst. Arbetet utgår från kommunens riktlinjer för offentlig konst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar, 92311000 Konstverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen