2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal tekniska konsulter VVS-projektering
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för Tekniska konsulter VVS-projektering inom Bodens kommun. Avtal kommer att tecknas med två (2) Konsulter i rangordning där Konsult som erhållit högst jämförelsesumma rangordnas som nr 1 osv. Avrop sker enligt rangordningsprincipen vilket innebär att Konsult som erhållit rang 1 tillfrågas först och om denne inte kan utföra uppdraget ställs frågan till nr.2 i rangordningen.
Intern identifierare: SBN 2026-152
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal tekniska konsulter VVS-projektering