Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Statligt bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markskötsel Utemiljö
Referensnummer: SPF2018-008
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Specialfastigheter genomför under våren 2018 två upphandlingar avseende Markskötsel. Entreprenaderna innebär tillsyn och skötsel året om av markområden, trädgårdar, vägar och andra utomhusanläggningar enligt specificerade funktionskrav och specifika objektbeskrivningar. Denna första upphandling omfattar 11 olika fastigheter med höga säkerhetskrav fördelade på 8 zoner.
Skötselplaner publiceras senast 9.5.2018
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Specialfastigheter genomför under våren 2018 två upphandlingar avseende Markskötsel.
Entreprenaderna innebär tillsyn och skötsel året om av markområden, trädgårdar, vägar och andra utomhusanläggningar enligt specificerade funktionskrav och specifika objektbeskrivningar.
Denna första upphandling omfattar 11 olika fastigheter med höga säkerhetskrav fördelade på 8 zoner.