168232-2021 - ÄndringSverige-Falun: Hälsovårdstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Neuropsykiatriska utredningar
Referensnummer: RD21/00059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser neuropsykiatriska utredningar för barn och vuxna.
Leverantör ska utföra regionfinansierad neuropsykiatriska utredningar för barn och vuxna. Utredningarna ska tillhandahållas och utföras i enlighet med Socialstyrelsens riktlinjer och enligt evidensbaserade metoder. Neuropsykiatriska utredningar för barn och vuxna hos leverantören är ett komplement till den regiondrivna vården.
Region Dalarna har remisskrav för neuropsykiatriska utredningar för barn och vuxna. När remisskrav finns i hemregion måste remisskravet uppfyllas för att ersättning ska utgå