168271-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Försäkrings- och pensionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration och försäkring
Referensnummer: 17/211
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av pensionsadministration och försäkring till Jönköpings kommun och dess bolag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66510000 Försäkringar, 66520000 Pensionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende administration av pensioner och administration av den avgiftsbestämda ålderspensionen samt försäkring (Avser bolagen).
Fullständig pensionsförvaltning av KAP-KL och AKAP-KR samt tidigare kommunala pensionsavtal och avtal för förtroendevalda.
Jönköpings kommuns hel- och majoritetsägda bolag är samlade i en koncern med Jönköpings Rådhus AB som moderbolag. Koncernen omfattar idag 10 dotterbolag varav 7 helägda och 3 delägda samt ett antal dotter dotterbolag.
Anbudet ska omfatta alla arbetstagare och förtroendevalda som är eller har varit anställda i kommunen och för vilka kommunens pensionsbestämmelser gäller samt alla pensionstagare som uppbär pension från respektive kommun och bolag.
Ett separat avtal för löneväxling finns och ingår inte i denna upphandling.
Övriga myndigheter i upphandlingen kan komma att använda sig av försäkringsförmedlare under avtalsperioden. Av den anledningen bör anbudet medge möjlighet för arbetsgivarna att ersätta förmedlaren via provision om detta blir aktuellt.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 65 000 000 kr.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 82 000 000 kr.
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.