168285-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: EMG-apparater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektromyograf (EMG)
Referensnummer: K 2020-1396
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33121300 EMG-apparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhus vill upphandla Elektromyograf (EMG-utrustning). Syftet med upphandlingen är att hela kliniken, både Huddinge och Solna, ska ha enhetlig och modern utrustning tillämpad att användas både i rutinverksamheten på mottagningen, och på alla vårdavdelningarna på sjukhuset. Utrustningen ska vara full funktionell, inkluderande samtliga användarlicenser som är nödvändiga för full tillgång/användning av utrustning.
Varmt välkomna att lämna anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 33121000 System för ambulatorisk långtidsregistrering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsföremål
Karolinska Universitetssjukhuset eftersöker elektrodiagnostisk utrustning (inklusive hårdvara och mjukvara) för detektion, inspelning och bearbetning av bioelektrisk aktivitet huvudsakligen från muskler och nerver. Utrustningen ska framkalla både spontant och framkallad elektrisk aktivitet, som registreras i utrustningen. Utrustningen ska kunna kopplas mot externa apparater och tillbehör samt kunna synkronisera stimuleringen och registreringen för avsedd undersökningsmetod. Efter undersökning ska utrustningen genera en rapport av all data som skapats i denna.
Upphandlingen avser EMG-utrustning inkl. tillbehör, reservdelar samt erbjuda option på underhållsavtal av utrustningen. Det är av vikt att anbudsgivaren har ett långsiktigt utrustningsansvar, under utrustningens hela livstid.
För karolinska Universitetssjukhuset är det viktigt att erbjuden utrustningen uppfyller europeiska krav för human medicinskt bruk med specifika krav för just elektrodiagnostiska undersökningar. Utrustningen ska uppfylla gällande svensk och europeisk lag (exempelvis krav på personuppgiftshantering osv).