168376-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Managementtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Managementkonsulter till stadsledningskontoret, Stockholms stad, 2023
Referensnummer: KS 2023/197
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79420000 Managementtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser managementkonsulter som ska tillhandahålla professionellt stöd från seniora managementkonsulter och managementkonsulter inom följande områden:
- Organisations-, process- och verksamhetsutveckling inom organisation och styrning, från analys till införande.
- Arbete med strategiska frågeställningar inklusive förändrings-, process- och projektledning inom organisation och styrning.
- Styrning för att uppnå god internkontroll och effektiv verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 190 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79420000 Managementtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen