168440-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Mätaravläsning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ellevio AMM2G Services.
Referensnummer: UH-2017-26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65500000 Mätaravläsning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ellevio AB, a company, corporate identity number 556037-7326 and having its registered office in Valhallavägen 203 115 53, Stockholm, Sweden invites interested suppliers to apply for participation in the Request for Proposal round for Ellevio's electrical energy meter installation, meter reading/handling, meter data management, customer information management, work order management, customer information management, customer support, billing, consulting and other related services as further described in this invitation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38554000 Elmätare, 50413000 Reparation och underhåll av kontrollapparater, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 72315200 Tjänster för hantering av datanät, 51210000 Installation av mätutrustning, 79342320 Kundvård, 48445000 Programvara för kundhantering, 48444100 Faktureringssystem, 32400000 Nät, 79512000 Teletjänstcentral, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Electrical energy meter installation, work order management, meter reading/handling, customer information management, meter data management, customer support, billing, consulting and other related services for current meter/customer base of more than 900 000 meters/customers in Sweden.