Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal elenergi för Polisen
Referensnummer: A567.778/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71314200 Energiförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov nationellt. Ramavtalet omfattar leverans av el till Polismyndighetens leveranspunkter av el i hela Sverige.
El som belastas Polismyndighetens hyresvärdar ingår inte i detta ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 180 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09310000 Elektricitet, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71314200 Energiförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen