168620-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Tandläkarvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tandtekniska tjänster
Referensnummer: IN-IN22-0490
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85130000 Tandläkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser ramavtal för tandtekniska tjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumentet. Upphandlingen avser såväl tillverkning av specialanpassade produkter som de tjänster från det tandtekniska laboratoriet som krävs för fullgod kvalitet och säkerhet.
Upphandlingen består av följande delar:
Avtagbar protetik
Fast tandstödd protetik
Bettfysiologi
Fast implantatstödd protetik
Ortodonti
Apné grupp 1
Apné grupp 2
Anbud kan lämnas på en, flera eller samtliga delar.
Köparen har för avsikt att teckna avtal med alla leverantörer som uppfyller samtliga krav i upphandlingen. Avrop sker efter den medicinska professionens bedömning av den enskilde patientens behov.
Det totala värdet av efterfrågade tjänsterunder aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 112 MSEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85131000 Tandläkarvård, 85131100 Tandreglering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Denna upphandling ersätter nuvarande avtal, DU-UPP18-0294 som löper ut 2023-05-31 för Folktandvården Sörmland AB samt LD18/03468 som löper ut 2023-08-31 för Folktandvården Västmanland AB samt Region Västmanland. Det kan finnas avrop som pågår även efter avtalstiden.
Folktandvården Sörmland AB bedriver både allmäntandvård och specialisttandvård i Sörmland. I Västmanland bedrivs allmäntandvården av Folktandvården Västmanland AB och specialisttandvården inom Region Västmanland.
För mer information om köparens verksamheter se köparens hemsida:
www.folktandvardensormland.se
www.regionvastmanland.se
Volymuppgifter
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärde
Takvärdet är 155 MSEK.
Takvärdet gäller samtliga avtal som tecknats inom ramen för upphandling avseende Tandtekniska tjänster IN-IN22-0490.
Om, och i så fall när, Köparen har gjort avrop motsvarande takvolymen upphör ramavtalet att gälla. Köparen meddelar Leverantörens kontaktperson när takvolymen är uppnådd, eller på väg att uppnås, så snart Köparen noterat detta.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.