Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning för dosdispensering
Referensnummer: DNRGS190187
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Region Hallands samlade behov av utrustning för maskinell dosdispensering av tabletter och kapslar till inneliggande patienter vid Region Hallands vårdavdelningar inom såväl somatisk som psykiatrisk heldygnsvård samt hemgångsdoser vid utskrivning ifrån heldygnsvård eller till patienter som dagvårdas via öppenvårdsbesök.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48180000 Medicinsk programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen