168691-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Växjö: Anläggningsarbete för vattenprojekt
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av sedimentbehandling S:a Bergundasjön
Referensnummer: ALLM.2023.90
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
II.1.4.
Kort beskrivning
Sedimentsbehandling av S:a Bergundasjön genom en speciell metod som trycker ner aluminium i sjöbottnen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45252121 Sedimenteringsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Samhällsbyggnadsförvaltningen och upphandlingsavdelningen vid Växjö kommun har genomfört en upphandling för entreprenaden Upphandling av sedimentbehandling S:a Bergundasjön. Upphandlingen har genomförts som en upphandling under tröskelvärdet genom urvalsförfarande enligt lagen om offentlig upphandling , LOU. Annonsering har skett genom frivillig förhandsinsyn. Anbudsöppning har ägt rum 2023-03-01.
Efter tilldelning sker en annonsering i en öppen databas och en tiodagars avtalsspärr löper från tilldelningsdagen.