Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Logi Ljungbyhed
Referensnummer: 3.2.2-2021-457
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55200000 Camping och andra korttidsinkvarteringar (ej hotell)
II.1.4.
Kort beskrivning
Direktupphandlad detta med Ljungbyhed Park, då det inte finns någon annan i närheten som kan tillhandahålla logi med självhushåll i den omfattning som vi har behov av. Utbildningen planeras att hållas ca 6 ggr/år med ca 15 utbildningar per utbildningstillfälle inklusive max 3 instruktörer. Utbildningen pågår från måndag-fredag (4 nätter).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55110000 Hotellinkvartering, 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell, 55210000 Vandrarhemstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förvarsavdelningens utbildningsenhet kommer anordna utbildning för Transporter inom migration (TIM). Utbildningen planeras att hållas ca 6 ggr/år med ca 15 utbildningar per utbildningstillfälle inklusive max 3 instruktörer. Utbildningen pågår från måndag-fredag (4 nätter).