Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetslarm Särskilt boende
Referensnummer: KS 2022/77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar projektering, leverans, nedmontering av befintliga larmsystem, installation, driftsättning och funktionsprövning av en komplett och fullt fungerande och driftsatt digitalt trygghetslarm på särskilda boenden i Bromölla kommun. Option omfattas av digitalt trygghetslarm på kommunens 5 stycken LSS-boende under avtalsperioden. Upphandlande myndighet, Bromölla kommun, avser teckna kontrakt för en period om 4 år med rätt till förlängning i fyra (4) år, fördelat på två år i taget. Totalt löper kontraktet under åtta (8) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 17 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121700 Larmsystem, 38822000 Fjärrstyrda larmanordningar, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 79711000 Larmövervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen