168887-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Konsult för utredning och planering av Landvettervägen som stadsgata samt två centrumområden inklusive detaljplaner
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsult för utredning och planering av Landvettervägen som stadsgata samt två centrumområden inklusive detaljplaner
BeskrivningUppdraget avser samtliga utredningar som krävs för de detaljplaner som är aktuella för att möjliggöra ombyggnad av Landvettervägen till stadsgata inklusive de stadskvarter som detaljplanerna inrymmer samt att ta fram systemhandling/förprojektering av Landvettervägen mellan det planerade Åstebomotet i söder till Partillemotet i norr.
Intern identifierareKS/2025:184
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000