168891-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kiruna: Personbilar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bilar 2 st personbil i kombimodell
Referensnummer: 2022/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kirunabostäder avser att köpa 2 stycken personbilar i kombimodell. Fordonen kommer i huvudsak att köras i tätort och på landsväg.
Fordonen ska kunna användas vintertid, om det krävs extra utrustning för att bilens funktioner ska fungera fullt ut under vintertid ska denna utrustning ingå. Se fordonsblanketter för information om vilken utrustning samt vilka övriga krav som beställaren uppställer på bilarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fordonen ska kunna användas vintertid, om det krävs extra utrustning för att bilens funktioner ska fungera fullt ut under vintertid ska denna utrustning ingå. Se fordonsblanketter för information om vilken utrustning samt vilka övriga krav som beställaren uppställer på transportbilarna.
Översiktlig information om objektet
Kirunabostäder och Kiruna Näringsfastigheter äger och förvaltar totalt cirka 2 160 lägenheter, 28 000 m2 kommersiella lokaler samt förvaltar ca 190 000 m2 kommunala verksamhetslokaler såsom skolor, äldreboenden, badhus, sporthallar och liknande åt Kiruna kommun.
Kirunabostäder avser att köpa 2 st personbilar i kombimodell. Fordonen kommer i huvudsak att köras i tätort men också efter landsväg.Fordonen ska kunna användas vintertid, om det krävs extra utrustning för att bilensfunktioner ska fungera fullt ut under vintertid ska denna utrustning ingå. Sefordonsblanketter för information om vilken utrustning samt vilka övriga krav som beställarenuppställer på bilarna.
Omfattning
Avtalet omfattar leverans av två personbilar i mellanklassmodell med den utrustning somspecificeras i Förfrågningsunderlagen, samt i Fordonsblanketter.Bindande avtal förutsätter att skriftligt avtal upprättats och undertecknats av båda parter.