168935-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Maskiner och apparater för filtrering eller rening av vatten
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av apparatur för vattenrening samt serviceavtal
Referensnummer: V 2018/742
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42912300 Maskiner och apparater för filtrering eller rening av vatten
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning.
Lunds universitet avser att teckna ramavtal med maximalt tio leverantörer. Avtal kommer att tecknas med de anbudsgivare som blir godkända vid kvalificeringen, dvs som uppfyller samtliga i detta förfrågningsunderlag ställda skall-krav.Det är ytterst viktigt att skapa förutsättningar för verksamheten att kunna välja mellan olika leverantörers tjänster utifrån det verksamhetsbehov som finns. Därför är flera leverantörer antagna utan inbördes rangordning. Detta innebär att antagna leverantörer konkurrerar fritt utifrån beställarens behov såsom pris, teknik, leveranstid, referenser (kvalitet) och genomförandebeskrivning. Beställaren baserar således sitt inköp på en eller flera nämnda kriterier och väljer den leverantörs tjänster som bäst motsvarar den enskildes behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42900000 Diverse allmänna maskiner och specialmaskiner, 42912330 Vattenreningsutrustning, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen