16894-2017 - ResultatSverige-Sollentuna: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Drift och avhjälpande underhåll av kommunens fastigheter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sollentuna.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Entreprenaden avser drift och avhjälpande underhåll av beställarens fastighetsbestånd om c:a 174 000 m². Entreprenadtiden är 4 år med 2 förlängningar, längst till och med 30.9.2024. Det är endast möjligt att lämna anbud som omfattar hela entreprenaden.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader, 98341130 Fastighetsskötsel, 98341140 Vaktmästartjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.