169015-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Tryckning och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Tryckeritjänster/Trycksaker
Referensnummer: KS/2023:52
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalets syfte är att tillhandahålla tryckeritjänster för att tillgodose beställarens behov därav.Ramavtalet omfattar bland annat tryck och leverans av tidningar, foldrar, broschyrer, kuvert, kartor m.m. Tryckeriet ska ha modern utrustning som klarar av varierande format och upplagor. Repro och enklare originalarbete ska kunna utföras.
Ett mål är att förenkla beställningsprocessen och mer gå mot ett standardiserat utbud av trycksakeroch format. Detta för att skapa ett mer överskådligt och enhetligt uttryck i kommunikationen internt och externt.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar olika former av trycksaker som tidningar, broschyrer, vykort, flygblad, inbjudan, affischer, vepor, diplom, kartor, kuvert; viss displaymateriel som rollups, eventflaggor, flaggor, folie, dekaler; samt vissa tjänster som kuvertering och postning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22140000 Foldrar, 22150000 Broschyrer, 30199710 Tryckta kuvert, 79820000 Trycktjänster, 79823000 Tryckning och leverans
II.2.4.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) som: Öppet förfarande.
Sista anbudsdag
Sista anbudsdag: 2023-04-26 23:59
Anbud som inte inkommer i tid kommer ej att beaktas.
Anbudets giltighetstid
Anbud ska vara giltiga till och med: 2023-11-27.
Inbjudan
Solna stad, 212000-0183, bjuder härmed in leverantörer att lämna anbud inom Upphandling av Tryckeritjänster/Trycksaker.
Stadens diarienummer är: KS/2023:52
Mål och syfte
Presentation av Solna stad
Solna stad, nedan kallad staden, är en framtidsstad i tillväxt, unikt belägen mellan Kungliga nationalstadsparkens lugn och storstadens puls. Staden har drygt 85 000 invånare. Här finns attraktiva bostäder, framgångsrika företag, utmärkta kommunikationer, förstklassig samhällsservice och ett rikt kultur- och idrottsutbud. Solna har någonting att erbjuda alla, såväl boende som besökare och företagare.
Ungefär 2 400 personer arbetar inom stadens olika verksamhetsområden. Stadens verksamhet bedrivs inom olika förvaltningar med ansvar för skola, fritidsverksamhet, kultur, miljö, trafik, mark och fastigheter, vård och social omsorg.
Mer information om Solna stad finns på stadens hemsida: https://www.solna.se/
Avtalsform
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör
Avtalstid
Avtalet planeras att träda i kraft 2023-05-21 och gäller maximalt till och med 2027-05-20
Avtalet löper i två (2) år från avtalsstart med möjlighet till två (2) förlängningar som omfattar ett (1) år vardera.Avtalet förlängs automatiskt med oförändrade villkor om inte beställaren skriftligen säger upp avtalet senast sex (6) månader innan avtalet löper ut. Efter förlängningsoptionerna upphör avtalet utan särskild uppsägning. Maximal avtalstid är 4 (4) år.
Volym
Uppskattat totalt värde (SEK) av upphandlingen för hela kontraktets löptid, inklusive förlängningar beräknas till: 3500000 SEK.Observera att angiven volym endast är en uppskattning baserad på omsättning av tidigare ramavtal, förväntade kvantiteter för beställarna och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Produkter framgår av Excelfil Produktspecifikation och prislista.
Förutsättningar för upphandlingens genomförande
Staden kan komma att avbryta upphandlingen om inget av anbuden uppfyller de krav som ställts i upphandlingsdokumentet eller om inget anbud ryms inom de ekonomiska ramarna eller om annan saklig grund för avbrytande föreligger.
Upphandlingsdokumentet
Anbudsinbjudan (denna del)
Administrativa villkor
Leverantörskvalificering
Kravspecifikation
Utvärdering
Kommersiella villkor
Samt följande bilagor:
Bilaga 1: Produktspecifikation och prislista
Bilaga 2: Personuppgiftsbiträdesavtal
Bilaga 3: Solnastad_broschyr_A5_DIGITALTRYCK
Bilaga 4. Solnastad_tidning_210x280_DIGITALTRYCK
Definitioner och begrepp
Nedan anges definitioner och begrepp som används i detta upphandlingsdokument.
Med staden avses Solna stad.