169125-2020 - ResultatSverige-Täby: Rekryteringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster inom vård och omsorg
Referensnummer: SON 2019/260-74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser anskaffning av bemanningstjänster (uthyrning av personal) inom området för vård och omsorg.
Upphandlingen är indelad i två anbudsområden:
Anbudsområde 1: Legitimerade sjuksköterskor
Anbudsområde 2: Undersköterskor, Stödassistenter och Boendestödjare
Anbudsgivaren har möjlighet att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde prövas och tilldelas var för sig.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen