169140-2023 - ResultatSverige-Umeå: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elarbeten Nolia
Referensnummer: 22283
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal för diverse elarbeten inför och under Nolia ABs största mässor med utomhusområde, Skogsnolia, Load Up North och Noliamässan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser avtal för diverse elarbeten inför och under mässorna Nolia ASs största mässor med utomhusområde, Skogsnolia, Load Up North och Noliamässan.
Uppdraget omfattar exempelvis dragning av el och IT (fast lina) till utställare och för Nolia ABs behov och innefattar bland annat:
-       Eldragning till montrar inomhus och utomhus
-       Eldragning till entréer, kassor, scen, kylbilar, kylcontainrar, vaktkur etc.
Upphandlingens takvolym för hela avtalsperioden är ca 2 500 000 SEK.