169179-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Sjukbäddar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Antidecubitusmadrasser köp/hyra
Referensnummer: UPPH2020-0029
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192100 Sjukbäddar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal på antidecubitusmadrasser, för succesiva avrop. Upphandlingen är uppdelad i följande upphandlingsobjekt:
1. Toppmadrass fiber
2. Toppmadrass skum
3. Ersättningsmadrass skum
4. Toppmadrass statisk luft/lågtrycksteknologi
5. Toppmadrass växeltryck
6. Ersättningsmadrass skum/luft/hybrid
7. Toppmadrass statisk luft
8. Ersättningsmadrass växeltryck
9. Ersättningsmadrass växeltryck HYRA
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 39143112 Madrasser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är
UPPH2020-0029 Upphandling av antidecubitusmadrasser
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande upphandlingsobjekt
1. Toppmadrass fiber2. Toppmadrass skum3. Ersättningsmadrass skum4. Toppmadrass statisk luft/lågtrycksteknologi5. Toppmadrass växeltryck6. Ersättningsmadrass skum/luft/hybrid7. Toppmadrass statisk luft8. Ersättningsmadrass växeltryck9. Ersättningsmadrass växeltryck HYRA
Toppmadrass placeras ovanpå befintlig madrass.Ersättningsmadrass ersätter alla underliggande madrasser.
Upphandlingen omfattar:
• hjälpmedel, inklusive leverans• tillbehör och reservdelar• dokumentation• generell utbildning vid avtalsstart och fortlöpande för följande yrkesgrupper; förskrivare hjälpmedelskonsulenter tekniker lager och logistik telefonsupport.
Sårgrad i kravspecifikationen definieras enligt det internationella klassifikationssystemet för trycksår, NPUAP/EPUAP från 2019.
Det totala värdet för ingående produkter i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inklusive optionsår beräknas uppgå till ca 42 mnkr baserat på de två senaste årens inköpsvolymer. Angiven volym är uppskattad och kan komma att över- eller understigas.