169180-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Xplorion LKF.
Referensnummer: 17/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggnation av bostäder samt en kommersiell lokal och tvättstuga. På innergården byggs det ett cykelhus med takterrass.
Xplorion är LKF:s spjutspetsprojekt och innehåller bl.a.:
— Passivhuskrav (enligt FEBY),
— Flexibel stomme (sågsektioner i lägenhetskiljande väggar och bjälklag),
— Smarta planlösningar med minimalt antal innerväggar,
— Modern tvättstuga,
— Solceller, batteri och smart laddning,
— Behovsstyrd ventilation,
— Lågtempererad fjärrvärme utan VVC,
— Bilfri enligt Lunds P-norm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen