2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ett flyttbart reservkraftverk ink förvaring och underhållsdrift
Beskrivning: Vaxholms stad inbjuder anbudsgivare att inkomma med anbud avseende ett flyttbart reservkraftverk med tillhörande tjänster såsom underhåll och förvaring. Kommunens motståndskraft är en vital prioritering i det klart försämrade säkerhetspolitiska läget. Kommunledningskontoret har tillsammans med Stadsbyggnadsförvaltningen undersökt vilka förutsättningar som råder för ändamålet och kommit till slutsatsen att upphandla en lösning för mobilreservkraft. Kommunen vill särskilt understryka att den kravställda snabba leveransen till angiven plats är av mycket hög prioritet, eftersom reservkraftverket ska kunna försörja till exempel ett äldreboende eller en skola med el.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 65000000 El-, vatten- och energiverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124829:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer