169289-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny ishall på Mälarhöjdens IP
Referensnummer: 2022-521
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Mälarhöjdens IP är beläget i Fruängen i söderort, alldeles intill E4:an. Idrottsplatsen består i dagsläget av en befintlig ishall, tennishall, gymnastikhall, utomhustennisbanor, utegym och en 11-spelsplan av konstgräs för fotboll.
Platsen nyttjas dagligen av ett flertal föreningar och av skolor. Mälarhöjdens IP besöks av cirka 750–1 000 brukare per dag beroende på säsong. Mälarhöjdens IP kommer att utökas med en modern ishall med 150 ståplatser för publik och sex fullstora omklädningsrum och två mindre flex- och domaromklädningsrum. Även garage för ismaskin och uppvärmda förråd för föreningar uppförs.
Invändigt kommer byggnaden ha en fri takhöjd på sex meter. Ishallen kommer också att innehålla enklare föreningsytor, friyta för off-ice samt samlingslokaler.
Ishallen bereds för både ishockey och konståkning samt allmänhetens åkning. Den nya ishallen på Mälarhöjdens IP kommer tillgodose det långsiktiga behovet av ytterligare ishallar i staden i enlighet med ”Strategi för idrottsanläggningar 2022–2026”. Hallen ska kunna användas för flera issporter, både i organiserad form och i öppen verksamhet.
Entreprenaden omfattas även av totalentreprenader avseende styr, mekanik, hydraulik smältgrop, trappor, hiss, solceller och prefabricerad stomme.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45231112 Installation av rörsystem, 45236100 Mark- och grundarbeten: diverse idrottsanläggningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen