169321-2026 - Resultat
Sverige – Programvara för undervisning – Digitalt verktyg för lärande, bedömning och kvalitetsutveckling
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelDigitalt verktyg för lärande, bedömning och kvalitetsutveckling
BeskrivningMedicinska fakulteten vid Lunds universitet inbjuder leverantörer att inkomma med anbud i upphandling av ett digitalt verktyg för lärande, bedömning och kvalitetsutveckling vilket fortsättningsvis benämns "Lösningen". Lösningen ska vara anpassat enligt svensk lagstiftning angående informationssäkerhet, IT-säkerhet och dataskydd, förvaltning och allmänna handlingar samt övrig relevant lagstiftning som ett svenskt universitet lyder under. Medicinska fakulteten söker en digital lösning för alla sina utbildningsprogram, vilket omfattar cirka 3000 studenter och 1100 medarbetare totalt. Lösningen ska erbjuda obegränsat användande för samtliga användare. Syftet är att erbjuda digitalt stöd för lärande, bedömning och kvalitetsutveckling. Systemet ska användas för att stödja bedömning och återkoppling, följa studenternas lärande samt tillhandahålla underlag för kurs- och programutveckling samt nationella utvärderingar. Alla aktiviteter behöver kunna kopplas till utbildnings- och kursplaners formuleringar i termer av förväntade studieresultat, mål och syften. Dessa definieras på nationell nivå samt på universitets-, program- och kursnivå, och sambanden mellan dessa nivåer behöver kunna tydliggöras genom så kallad läroplansmappning (curriculum mapping). Lösningen måste baseras på en teknisk plattform inom EU/EES.
Intern identifierareV 2025/231
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48190000 Programvara för undervisning
Ytterligare klassificering (cpv): 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 72210000 Programmering av programpaket, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningLunds universitet har behov utav ett nytt examinationssystem för medicinska fakulteten
Intern identifierareDigitalt verktyg för lärande, bedömning och kvalitetsutveckling