2. Förfarande
Förfarande
Titel: Verksamhetssystem Socialtjänsten
Beskrivning: Kommunen avser att upphandla ett modernt, framtidssäkrat och heltäckande verksamhetssystem som stärker socialtjänstens kvalitet, rättssäkerhet och effektivitet. Systemet ska möjliggöra digitala, sammanhängande och automatiserade arbetsprocesser som ger handläggare och utförare: • ökad överblick och transparens, • förbättrat beslutsstöd, • minskad administrativ belastning. Det upphandlade systemet ska utgöra en central digital plattform för socialtjänstens arbete och vara fullt integrerbart genom öppna API:er och standardiserade informationsflöden, så att kommunen kan skapa en sammanhållen helhetslösning över systemgränser. Systemet ska vara konfigurerbart, skalbart och anpassningsbart till förändrade verksamhetsbehov, ny lagstiftning och teknisk utveckling. Kommunens information ska kunna bevaras, flyttas och återanvändas utan tekniska eller ekonomiska hinder, med bibehållen informationskvalitet och med stöd för långsiktigt hållbar informationsförvaltning. Digitalisering och automatisering ska i största möjliga mån ersätta manuella moment, dubbeldokumentation och parallella stödsystem. Systemet ska därmed bidra till: • rättssäker och enhetlig handläggning, • god arbetsmiljö, • hög och spårbar informationskvalitet. Full spårbarhet ska finnas genom hela informationskedjan – från beslut, insats och utförande till uppföljning, förändringar i systemkonfigurationer och integrationer. Kommunen ska alltid kunna följa hur information har hanterats, av vem och på vilka grunder.
Intern identifierare: 2025VON/0027
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72300000 Datatjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd