169381-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Motorfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personbilar.
Referensnummer: UH-2017-41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun har för avsikt att upphandla leverantörer för leverans av personbilar efter avrop. Kommunen avser att upphandla en leverantör per fordonsgrupp.
Anbud kan läggas på en eller flera grupper. Avtalsperioden är 12 mån. med option på 12 + 12 månader.
Kommunen har avtal med leasinggivare för finansiering, administration och försäljning vid avveckling.
Leverantör ska sälja fordon via leasinggivaren och tillhandahålla underhåll och service.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Aa0 småbil elektrisk
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aa1 småbil laddhybrid
Del nr: 2
Aa2 småbil gas/bensin
Del nr: 3
Aa 3 småbil hybrid
Del nr: 4
Ba1 småbilar laddhybrid
Del nr: 5
Cb0 elektrisk kombimodell mellanstor elektrisk
Del nr: 6
Cb 1 kombimodell mellanstor bil laddhybrid
Del nr: 7
Cb 2 kombimodell mellanstor gas/bensin
Del nr: 8
Cb 3 kombimodell mellanstor bensin eller diesel
Del nr: 9