169435-2022 - ResultatSverige-Östersund: Diverse medicinktekniska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spol- och Diskdesinfektorer
Referensnummer: RS/572/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser spol- och diskdesinfektorer som efter successiva avrop ska levereras till respektive beställande enhet inom Region Jämtland Härjedalen.
Upphandlingen omfattar även installation, igångkörning och validering efter installation, utbildning av användare och tekniker, service, reservdelar och tillbehör till upphandlad utrustning samt serviceavtal efter garantitiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter, 39330000 Desinfektionsutrustning, 39713100 Diskmaskiner, 42000000 Industrimaskiner, 42900000 Diverse allmänna maskiner och specialmaskiner, 42970000 Delar till diskmaskiner och maskiner för rengöring, påfyllning, paketering eller inslagning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
De Spoldesinfektorer som offereras, ska va både som frontmatade och toppmatade modeller.
De Diskdesinfektorer som offereras, ska va både som enkeldörr och genomräckningsmaskin modeller av typ genomräckning behöver inte finnas i alla efterfrågade storlekar. Leverantören redovisar.