169437-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Metanol
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fossilfri metanol.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24322210 Metanol
II.1.4.
Kort beskrivning
Fossilfri metanol som ska användas som extern kolkälla för kväverening i ett avloppsreningsverk.
Uppskattad årsvolym av fossilfri metanol är mellan 350-450 ton. Gryaab förbinder sig inte till någon volymgaranti.
Med fossilfri metanol avser vi fossilfri metanol som är framställd från organiskt avfall, spannmål och grödor (ej avsedda för livsmedel), träflis och annan skogsråvara, biogas eller annan förnyelsbar metanolprodukt såsom hydrogeniserad CO2.
Leverans kan ske med tankbil eller container. Gryaab har ingen möjlighet att hantera avställda containers med kemikalier. Koppling och tankning måste därför ske direkt från tankbilen respektive container.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se förfrågningsunderlaget.