169443-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Tillbehör för profylaktisk tandvård
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dentala förbrukningsmaterial.
Referensnummer: VLL 1735-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33137000 Tillbehör för profylaktisk tandvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal på dentala förbrukningsmaterial.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde A – Fyllnadsmaterial, cement
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33137000 Tillbehör för profylaktisk tandvård, 33141810 Tandfyllningsmaterial, 33141830 Cementbas, 33141840 Hemostatika för tandläkarbruk, 33141850 Hygienartiklar för tandvård, 33133000 Tillbehör för tandavtryck, 33131000 Tandläkarinstrument, 33134000 Tillbehör för endodonti, 33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård, 33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde B – Avtrycksmaterial
Del nr: 2
Anbudsområde C – Endodonti
Del nr: 3
Anbudsområde D – Diamanter
Del nr: 4
Anbudsområde E – Hårdmetallborr
Del nr: 5
Anbudsområde F – Puts, polering
Del nr: 6
Anbudsområde G – Engångsmaterial
Del nr: 7
Anbudsområde H – Instrument
Del nr: 8
Anbudsområde I – Depurationsinstrument
Del nr: 9
Anbudsområde J – Kanyler
Del nr: 10
Anbudsområde K – Profylax
Del nr: 11