169504-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Farsta: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markskötsel och snöröjning av angränsande markområden till verksamhetslokaler inom staddelsområdena Farsta och Skarpnäck
Referensnummer: 2.2.2-34/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Föremålet för upphandlingen är markskötsel och snöröjning av angränsande markområden till verksamhetslokaler inom stadsdelsområdena Farsta och Skarpnäck enligt objektsförteckning, bilaga 1 och 2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77314000 Markskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte.
Tillsyn, skötsel och underhåll av utemiljön är högt prioriterat för att upprätthålla trivsel, ordning och tillgänglighet för stadsdelens invånare och besökare. Syftet med entreprenaden är att utnyttja utförarens kompetens för att, med utgångspunkt i ställda funktionskrav, utföra tillsyn, skötsel och angivna arbeten under hela året.
Upphandlingens volym/omfattning.
Denna upphandling genomförs som en s.k. funktionsupphandling med vissa angivna minimikrav och frekvenser för de objekt som entreprenören ska underhålla under året, se objektsförteckningarna i bilaga 1 och 2. Objekten och insatserna som ska utföras samt funktionskrav och mängder framgår av bilaga 3 till detta förfrågningsunderlag. För Farsta stadsdelsnämnd omfattar upphandlingen 7 förskolor och för Skarpnäck 8 förskolor, 3 gruppboenden och 1 daglig verksamhet.
Observera att omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Anbudstidens utgång.
Sista dag för lämnande av anbud är anbudets giltighetstid.
Lämnat anbud ska vara bindande t.o.m.