Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vägslåtter
Referensnummer: 18044
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun avser att upphandla skötsel av vägkanter i form av vägslåtter. Uppdraget innefattar slåtter längs kommunala gator och vägar samt gång- och cykelvägar i hela Umeå inklusive Sävar, Holmsund/ Obbola och Hörnefors enligt separata kartunderlag. Gräsytan slås en gång per år med början 1 augusti och slåttern skall vara avslutad den 15 september. Gräset och ettårigt sly får ligga kvar. Efter utförd slåtter får vegetation vara max. 15 cm över befintlig markyta.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77314000 Markskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen