169523-2025 - Resultat
Sverige – Reparation och underhåll – Byggtjänster
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelByggtjänster
BeskrivningMålet med upphandlingen är att teckna avtal som svarar mot RISE behov av Byggtjänster. Avtal Planeras tecknas med två (2) leverantörer per geografiskt område, under förutsättning att det finns leverantörer som uppfyller obligatorisk krav. Se nedan för antalet leverantörer per delområde. Region Syd - två leverantörer • Region Väst - två leverantörer • Region Mälardalen (Öst) - två leverantörer • Region södra Norrland - två leverantörer • Region norra Norrland - två leverantörer
Intern identifierare24/124
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45232451 Dränerings- och markanläggningar, 45236000 Markanläggning, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
BeskrivningMålet med upphandlingen är att teckna avtal som svarar mot RISE behov av Byggtjänster. Avtal Planeras tecknas med två (2) leverantörer per geografiskt område, under förutsättning att det finns leverantörer som uppfyller obligatorisk krav. Se nedan för antalet leverantörer per delområde. Region Syd - två leverantörer • Region Väst - två leverantörer • Region Mälardalen (Öst) - två leverantörer • Region södra Norrland - två leverantörer
Intern identifierare24124
Del (anbudsområde)LOT-0002
Intern identifierare24124_01
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelRegion Väst
BeskrivningMålet med upphandlingen är att teckna avtal som svarar mot RISE behov av Byggtjänster. Avtal Planeras tecknas med två (2) leverantörer per geografiskt område, under förutsättning att det finns leverantörer som uppfyller obligatorisk krav
Intern identifierare24/124_3
Ytterligare klassificering (cpv): 45262700 Ombyggnadsarbete
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelRegion Syd
Intern identifierare24/124_5
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelRegion Mälardalen (Öst)
Intern identifierare24/124_6
Ytterligare klassificering (cpv): 45262690 Renovering av byggnader
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelRegion södra Norrland
Intern identifierare24/124_7
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelRegion norra Norrland