169526-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Musikinstrument
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Musikinstrument och tillbehör
Referensnummer: 20/72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37310000 Musikinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser köp av musikinstrument och tillbehör
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende musikinstrument och tillbehör.
Upphandlingen avser musikinstrument och tillbehör till kommunens skolor.
Omfattning
Avtal-/en omfattar fabriksnya instrument samt tillbehör inom områden nedan:
Del 1
Del 2
Avtalet avser inte noter eller reparation.Stråkinstrument ingår inte.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37311000 Tangentinstrument, 37313000 Stränginstrument, 37314000 Blåsinstrument, 37316000 Slaginstrument, 37321000 Tillbehör till musikinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 3000000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 4 000 000 SEK
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.