169547-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänst Planarkitekt
Referensnummer: KS 2018-291
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upprättande av program- och/eller detaljplanehandlingar utifrån avrop med de tillhörande analyser o bedömningar som krävs. Aktivt deltagande i uppdragets utveckling, innebärande förslag till förbättringar och påtalande av utredningsbehov. Samarbete med samhällsbyggnads personal, andra förvaltningar, konsulter, privata fastighetsägare, exploatörer o kommunala bolag i samband med upprättande av planhandlingarna.
Precisering av villkor och förutsättningar för de enskilda uppdragen sker vid avropet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71243000 Utkast till planer (system och integration), 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71620000 Analystjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upprättande av program- och/eller detaljplanehandlingar utifrån avrop med de tillhörande analyser o bedömningar som krävs. Aktivt deltagande i uppdragets utveckling, innebärande förslag till förbättringar o påtalande av utredningsbehov. Samarbete med samhällsbyggnads personal, andra förvaltningar, konsulter, privata fastighetsägare, exploatörer o kommunala bolag i samband med upprättande av planhandlingarna.