See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skodon
Beskrivning: Samverkansupphandling av uniforms-, skydds- och yrkesskor för Sjöfartsverket, SMA Maintenance AB, Kustbevakningen och Tullverket.
Intern identifierare: 23-00161
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18830000 Skyddsskor
Ytterligare klassificering (cpv): 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18800000 Skodon, 18812000 Skodon med gummi- eller plastdelar, 18812300 Lågskor med ovanläder av gummi eller plast, 18831000 Skor med stålhätta
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Uniformsskor
Beskrivning: Produkter inom detta anbudsområde avser nyttjas inom myndigheternas verksamheter och omfattar produkter som ska användas för arbete i marina miljöer till sjöss eller i hamn, kontroll av varor och klarering av gods, bygg- och underhållsarbeten, elarbeten, klättring i master, helikopterunderhåll, sjö- och flygräddning m.m. Produkterna kommer att användas i kombination med uniform eller annan skyddsutrustning i utsatta miljöer året om över hela landet.
Huvudklassificering (cpv): 18800000 Skodon
Ytterligare klassificering (cpv): 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18812000 Skodon med gummi- eller plastdelar, 18812300 Lågskor med ovanläder av gummi eller plast, 18830000 Skyddsskor, 18831000 Skor med stålhätta
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Skyddsskor
Beskrivning: De produkter som denna upphandling avser nyttjas inom myndigheternas verksamheter och omfattar produkter som ska användas för arbete i marina miljöer till sjöss eller i hamn, kontroll av varor och klarering av gods, bygg- och underhållsarbeten, elarbeten, klättring i master, helikopterunderhåll, sjö- och flygräddning m.m. Produkterna kommer att användas i kombination med annan skyddsutrustning i utsatta miljöer året om över hela landet.