169577-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Vårgårda: Programvara för särskild industri
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn avseende upphandling av underhåll, support och vidareutveckling av IT-systemet Tieto Education
Referensnummer: 2021-02-03 01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48100000 Programvara för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Vårgårda kommun har, efter genomförande av förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) 6 kap. 14 § punkt 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Tieto Sweden AB, 556052-7466, avseende underhåll, support och vidareutveckling av IT-systemet Tieto Education. Planerad avtalsstid är 1.11.2021 - 31.12.2025.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72250000 System- och stödtjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72262000 Utveckling av programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Support, underhåll och vidareutveckling med redan befintlig leverantör.