169643-2019 - PlaneringSverige-Johanneshov: Brandsläckare
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Brandskydd
Referensnummer: 19/120_RFI
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35111300 Brandsläckare
II.1.4.
Kort beskrivning
RFI för branschen att svara på frågor om kommande upphandling av Brandskydd och lämna upplysningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 120 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Brandskydd
Del nr: Del A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35111300 Brandsläckare, 44482000 Brandskyddsanordningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försäljning av brandsläckare, visst monteringsarbete av brandredkap, årskontroll, SBA
Referensnummer: Del B
31625000 Inbrotts- och brandlarm
Försäljning av brandvarnare och brandfiltar m.m.
T.ex. gaslarm, läckagelarm, CO2- samt CO-larm
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
39525400 Brandfiltar
Försäljning av brandlarm och brandfiltar för distribution i helga Sverige