169664-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Aneby: Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt, grönsaker & rotfrukter
Referensnummer: KS 2018-508
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal gällande frukt, grönsaker och rotfrukter till Aneby kommuns kostenhet.
Orientering
Aneby kommun upphandlar ramavtal avseende livsmedel inom området frukt, grönt och rotfrukter till kommunens kostenhet. Enheten tillreder måltider till kommunens brukare inom vård, skola och omsorg, ca. 1500 portioner per dag. Aneby kommun avser ingå ramavtal med en leverantör.
Uppskattad volym är ca. 1 000 000 SEK/år baserat på statistik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03221100 Rotfrukter och rotknölar, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen