169675-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bränslen
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivmedel 2018
Referensnummer: 23.3-292-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar nedanstående drivmedel vid stationstankning samt tillhörande varor och tjänster för bilens framförande och nyttjande.
Drivmedel vid stationstankning:
— Bensin MK1 95 oktan
— Bensin MK1 98 oktan
— Diesel MK1
— Etanol E85
— Fordonsgas
— HVO100
— Snabbladdning av elbilar/laddhybrider
Upphandlingen avser ett rikstäckande ramavtal.
Uppskattad omsättning på kommande ramavtal är ca 200 miljoner SEK per år, inklusive punktskatter, exlusive moms. Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
Kammarkollegiet kommer att anta tre (3) ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Ramavtalet beräknas träda i kraft 2019-09-16 och löper därefter under en period om 24 månader från och med att det trätt i kraft. Förlängning kan uppgå till högst 24 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09120000 Gasformiga bränslen, 09132000 Bensin, 09134200 Dieselbränsle, 50112300 Biltvätt och liknande tjänster, 63712000 Kringtjänster för vägtransporter, 63712600 Tankning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet ansvarar för upphandlingsverksamheten inom den statliga
Inköpssamordningen vilket innebär att Kammarkollegiet ingår samordnade ramavtal eller andra
Gemensamma avtal i syfte att effektivisera upphandlingar avseende varor och tjänster som myndigheter upphandlar ofta, i stor omfattning eller som uppgår till stora värden. I uppdraget ingår även att tillhandahålla stödverksamhet för inköp vid avrop från de samordnade ramavtalen.
Tillhörande varor och tjänster för bilens framförande och nyttjande så som:
— Fordonstvätt i automattvätt eller tvätthall,
— Förbrukningsvaror till fordon, t.ex. låsolja, glykol, K-sprit, spolarvätska, glödlampor, torkarblad.
Bromsvätska, batterivatten, säkringar, tvättschampo, tvättsvamp, avfettningsmedel och AdBlue.
— Hyra av släpvagn och båttrailer.
Upphandlingen avser ett rikstäckande ramavtal. Kammarkollegiet kommer att anta tre (3) ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
I denna upphandling kommer samtliga villkor att vara fastställda i ramavtalet. Uppdrag ges genom en fast rangordning.Denna upphandling genomförs genom ett öppet upphandlingsförfarande enligt lagen (2016:1145) om offentligupphandling.
Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, inklusive anbudets
Språk, om inte annat framgår av respektive krav. Enstaka ord kan vara på engelska/danska och norska. Produktbeskrivningar/certifikat samt därmed jämförliga handlingar kan vara på engelska/danska och norska.
Sista dag för anbudsinlämning är 2019-05-13 23:59.
Tilldelningsbeslut förväntas fattas under kvartal 2 år 2019.