169706-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Anläggningar för elförsörjning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation H7 Hovgård
Referensnummer: HEMN 2023/00025
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar i grova drag följande:
• Ny byggnad ska uppföras
• Nytt 12kV fördelningsställverk
• Nya 145kV apparater i två transformatorfack
• Ny kontrollutrustning för 12kV och 145kV
• Markarbete och justering av områdesstaket
• Rivning av befintlig byggnad med innehåll
I angränsande stationer Linehed (LHD) och Breared (BED) ska 145kV kontrollutrustning bytas ut/kompletteras i mindre omfattning. Dessa stationer ägs av E.ON Energidistribution AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31214000 Ställverk, 45210000 Byggnadsanläggning, 45236000 Markanläggning, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 51112100 Installation av eldistributionsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen