16976-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Gustavsberg: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshantering på Sandhamn
Referensnummer: 2019/TEN0717
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
OMFATTNING
Upphandlingen avser entreprenad för avfallshantering från öar utan fast landförbindelse i Värmdö kommuns skärgård.
Aktuellt entreprenadområde är Sandhamn (område 51A).
Området är i kartan benämnt 51.
Entreprenaden omfattar:
• drift och skötsel av centrala uppsamlingsplatser
• drift och skötsel av sopmajor
• drift och skötsel av Serviceplats i hamnen
• hämtning av budade latrinkärl
• underhåll av behållare
SYFTE
Syftet med upphandlingen är att uppfylla kommunens skyldighet att samla in och transportera bort hushållsavfall, och därmed jämförligt avfall.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen