2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skolskjuts
Beskrivning: Denna upphandling avser skolskjutsar för skolskjutsberättigade förskoleklass- och grundskoleelever under skoldagar samt turer med mindre fordon inom Herrljunga kommun för elever som inte kan utnyttja befintliga bussturer. Upphandlingen omfattar även elevresor till Kunskapskällans gymnasium. Turer går skoldagar med undantag för lovdagar under skolåret. Upphandlingen omfattar två delområden; Delområde 1 - Skolskjuts med buss Delområde 2 - Skolskjuts med mindre fordon
Intern identifierare: 23/36
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Allmän del
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
Ytterligare klassificering (cpv): 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 1 - Skolskjuts med buss
Beskrivning: Delområde 1 - Skolskjuts med buss Omfattar skolskjutsar för skolskjutsberättigade i kommunen som körs med buss. I delområdet ingår även eventuella beställningar av extra bussturer som Herrljunga kommun har behov av. Detta kan avse schemalagda resor till idrott- och slöjdlokal, språkval samt hemkunskapsundervisning och badanläggning i Herrljunga kommun.
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 2 - Skolskjuts med mindre fordon
Beskrivning: Delområde 2 - Skolskjuts med mindre fordon Omfattar skolskjutsar för skolskjutsberättigade i kommunen som körs med mindre fordon som t.ex. personbil och fordon med upp till 8 passagerarplatser.
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster