169877-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Militärflygplan
Meddelande om upphandling
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Basic Trainer Aircraft Systems
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Nuts-kod SE Sverige,SE1 Östra Sverige,SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
The Swedish Armed Forces (SwAF) flight school is in need of a new basic military flying training system.
SwAF foresees that the new system is based on products/services as a complete system including: basic trainer aircraft (BTA), synthetic training devices, part task trainer, computer based training, mission planning system, mission debriefing system, survival equipment, maintenance, spare parts, training courses and support. The idea with the basic trainer aircraft is commercial-off-the-shelf (COTS) aircraft without separate solution.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35610000 Militärflygplan, 34700000 Flygplan och rymdfarkoster, 34710000 Helikoptrar, flygplan, rymdfarkoster och andra motordrivna luftfartyg, 35600000 Militärflygplan, robotar och rymdfarkoster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej