Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för arkitekttjänster.
Referensnummer: 17/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar arkitekttjänster i projekt såsom utredningar, gestaltning, framtagande av handlingar i programskedet och systemhandlingar till förfrågningsunderlag. Arkitektkonsulten ska utifrån gällande befintliga förutsättningar och genom Ebo:s krav ta fram erforderliga arkitekthandlingar som berör större projekt av karaktären nyproduktion av bostäder som totalentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen