Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utveckling av webbplats.
Referensnummer: 17/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
I samband med att RISE blivit ett gemensamt institut behöver RISE samla den externa kommunikationen i en ny extern webb. Nya RISE har behov av en gemensam webbplats som fungerar som en attraktiv kanal för koncernens kunder och övriga externa målgrupper.
Ambitionen är att hitta en partner som under avtalstiden kan bistå RISE med webbutveckling och kringliggande tjänster. Målsättningen är att en första leverans av den nya webbplatsen ska ske 31.3.2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72400000 Internettjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen