169969-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-system Business Intelligence.
Referensnummer: UH-2017-339
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett leverans-, support- och underhållsavtal innehållande nyttjanderätt, tjänster för installation, parametersättning, utbildning, driftsättning samt support, underhåll och vidareutveckling av system för Business Intelligence (Systemet).
Systemet avses innehålla följande övergripande funktioner:
— Analys av information från olika sakområden:
o HR-analys,
o Ekonomianalys,
o Analyser skola/utbildning,
o Inköpsanalys (Option),
o Analyser vård/omsorg (Option),
o Investeringsanalys (Option).
— Budget och prognos (Option).
— Hantering och styrning av mål och aktiviteter (Option).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen