Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VVS konsulter.
Referensnummer: UH-2017-51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.1.4.
Kort beskrivning
UM upphandlar ett Ramavtal med flera leverantörer för att utföra konsultuppdrag avseende tekniska konsulttjänster inom VS (Värme och sanitet) samt Luftarbeten (konsulttjänster inom ventilation). Omfattningen av Ramavtalet och de uppdrag som kan komma att avropas, beskrivs i anslutande handlingar till Ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen