169975-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bevaknings- och säkerhetssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Övervakningssystem.
Referensnummer: 407991
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarets materielverk (FMV) skall upphandla leverantörer för teknisk bevakning.
Med teknisk bevakning avses system för inbrottslarm, passerkontroll, övervakningskameror, porttelefon, kommunikationsnät för dessa system samt överordnade system för handhavande av system för teknisk bevakning. Denna förhandsannons syftar till att nå ut till så många leverantörer som möjligt.
Upphandlingen avser följande huvudsakliga delområden:
— installation av system för teknisk bevakning,
— validering av system för teknisk bevakning,
— vidmakthållande av funktionalitet hos FMLC (Försvarsmaktens larmcentral),
— installation och vidmakthållande av system tillhörande FMV SÄK (Säkerhetsskydd) samt
— installation och vidmakthållande av system tillhörande FMV T&E (Test och Evaluering).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
FMV ska upphandla leverantör för teknisk bevakning. Inom teknisk bevakning hanteras uppdrag för installation och vidmakthållande av Försvarsmaktens och FMV:s befintliga system för teknisk bevakning samt validering av ersättande delsystem. Vidare hanteras även installation av erforderliga delsystem i anläggningar med särskilda skyddsbehov.
Aktuella delsystem inom området är:
— Larmpresentationssystem,
— Inbrottslarmsystem,
— Inpasseringssystem,
— Ljud- och bildsystem,
— Personlarmsystem,
— Mobila övervakningssystem.
Uppdraget kommer bland annat, men är ej begränsat till att, bestå av följande huvudsakliga delområden:
1. Installation av system för teknisk bevakning.
2. Vidmakthållande och validering av system för teknisk bevakning.
3. Vidmakthållande av funktionalitet hos FMLC (Fast och rörlig del).
4. Vidmakthållande teknisk bevakning.